Choć od doboru oświetlenia zależy nasze samopoczucie w każdym miejscu pracy, to szpitale i placówki medyczne są miejscem, gdzie trzeba szczególnie o nie zadbać. Z jednej strony musi zapewniać ono komfortowe warunki pracy i perfekcyjną widoczność, zwłaszcza podczas skomplikowanych zabiegów, z drugiej powinno być ekonomiczne, zważywszy na ciągły tryb pracy i potencjalnie generowane koszta. Z uwagi na fakt, że wiele osób spędza całe dnie w szpitalach, światło nie powinno zaburzać rytmu dobowego, tak niezbędnego do właściwego leczenia i regeneracji. 

Oświetlenie medyczne

Tu nie ma miejsca na żadne kompromisy, bowiem od jego prawidłowego funkcjonowania zależy najwięcej. Przy przeprowadzaniu zabiegów istotne jest stosowanie dodatkowego źródła światła, pozwalającego miejscowo oświetlić najistotniejsze miejsce. Według polskiej normy PN-EN-12464-1,  podczas zabiegów, w miejscu zabiegu poziom natężenia światła powinien wynosić minimum 5000 lux, co jest wartością ekstremalnie wysoką, przez co osiągnięcie jej w całym pomieszczeniu jest niemal niemożliwe. Z pomocą przychodzą punktowe źródła światła, takie jak oprawy zwieszane. Dodatkowo jest możliwe dzięki zastosowaniu w pomieszczeniu materiałów o wysokich parametrach odbiciowych światła – normy mówią tu o 30 do 80%. Podobne wymagania oświetleniowe w niektórych sytuacjach są wymagane w gabinetach protetycznych – tu, podczas doboru barw sztucznych zębów natężenie światła powinno również osiągać minimum 5000 lux. 

Wysokie wymagania stawiają również zabiegi i badania poszczególnych narządów, takich, jak oko czy ucho – tu wymagane jest 1000 lux, osiąganych głównie dzięki oświetleniu miejscowemu, z oprawą o niskiej luminacji, wykorzystującą osłony rozpraszające światło, co uniemożliwia olśnienie. 

Oświetlenie szpitali

Jednak o porządne światło należy zadbać nie tylko podczas zabiegów. W szpitalach muszą przecież być oświetlone stanowiska do pracy biurowej, korytarze, sale szpitalne, czy wyjścia ewakuacyjne. Duże znaczenie ma nie tylko odpowiednie doświetlenie tych miejsc, ale również dobranie temperatury barwowej – światło o zbyt wysokiej temperaturze (niebieskie i niebieskawe) działa negatywnie na sen, dlatego powinno się go unikać zwłaszcza w drugiej połowie dnia. 

Wybierając odpowiednie oświetlenie szpitali, niezależnie od zastosowania, warto pamiętać o bezpieczeństwie. W tym celu wielu producentów oferuje świetlówki z dodatkową powłoką, zapobiegającą uwolnieniu się rtęci, jak i szkła, które mogłyby stanowić zagrożenie dla załogi, jak i pacjentów ośrodka. Gdyby do tego doszło, procedury oczyszczania pomieszczenia są bardzo uciążliwe. 

Dodaj komentarz