Urządzając nowy dom czy mieszkanie nie można zapominać, jak ważna jest w nim rola oświetlenia. Dlatego też, powinno być ono dobierane indywidualnie do każdego pomieszczenia w taki sposób, aby optymalnie spełniało swoje zadanie. Można wręcz stwierdzić, że to właśnie od światła zależy, czy mieszkanie będzie funkcjonalne. Pomoże ono również wprowadzić odpowiedni nastrój i w pewnym stopniu spełni rolę ozdoby poszczególnych pomieszczeń.

Podstawowe zasady

Najważniejszą rolą sztucznego oświetlenia w domu czy mieszkaniu jest zastąpienie światła naturalnego. Warto zatem zadbać o to, aby w pomieszczeniu znalazło się kilka lamp, co zagwarantuje optymalny dostęp światła. Błędem jest bazowanie tylko i wyłącznie na jednym źródle, gdyż w ten sposób niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniego doświetlenia pokoju. Rola oświetlenia nie kończy się jednak na spełnianiu funkcji praktycznej i zapewnianiu funkcjonalności mieszkania. Mniejsze i większe lampy mogą stanowić świetny element wystroju wnętrza, o ile oczywiście dobrze dopasujemy je do pozostałych przedmiotów. Sztuczne światło może również doskonale podkreślić nietypowy mebel bądź inny godny uwagi przedmiot w pokoju. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić każdemu pomieszczeniu niepowtarzalny klimat dostosowany do naszych potrzeb.

Czym kierować się podczas zakupów?

Już na etapie projektowania poszczególnych pomieszczeń warto się zastanowić, jak prawidłowo dobrać oświetlenie. Pierwszym krokiem jest określenie funkcji każdego z nich, aby później dobierać tylko odpowiednie rodzaje lamp. W przypadku kuchni i łazienki, źródeł światła powinno być minimum kilka. Są to pomieszczenia, w których spędzamy sporą część czasu, i w których wykonujemy najróżniejsze czynności. Dlatego też w łazience w głównej mierze powinniśmy skupić się na oświetleniu lustra, co umożliwi na przykład dokładne wykonanie makijażu. W kuchni natomiast warto szczególną uwagę zwrócić na podświetlenie szafek i różnego rodzaju sprzętów. 

Salon jest miejscem, gdzie relaksujemy się, ale również przyjmujemy gości i spożywamy posiłki. Tutaj rola oświetlenia jest szczególnie duża, dlatego wręcz zmuszeni jesteśmy do zastosowania kilku źródeł światła – zarówno większych, mniejszych, jak i typowo dekoracyjnych. Odpowiednie rozmieszczenie lamp i kinkietów znacznie podniesie komfort użytkowania pomieszczenia, a jego powierzchnia będzie bardziej efektowna.

Zastanawiając się jak prawidłowo dobrać oświetlenie do konkretnego pokoju, warto skorzystać z porad ekspertów, którzy podpowiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę oraz, czego unikać w konkretnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem na takie rozmowy są oczywiście sklepy oferujące sprzedaż różnego rodzaju źródeł światła, ale także fora internetowe czy strony producentów. 

Dodaj komentarz